Konto osobiste jest jednym z podstawowych produktów bankowych. Ma dziś je praktycznie każdy i mało kto radzi sobie w życiu codziennym bez tej usługi. Samo założenie konta osobistego nigdy nie było zbyt skomplikowaną procedurą. Jednak obecny klient banku chce by wszystko było jeszcze "szybciej i wygodniej".


Dlatego wiele banków chcąc uprościć procedurę zakładania konta osobistego zdecydowało się na wprowadzenie usługi weryfikacji tożsamości klienta poprzez dane z przelewu. Taka usługa pomagała szybciej założyć rachunek przez Internet. Niestety z procedury tej zaczęli korzystać również przestępcy, którzy wyłudzali odpowiednie dane i wykorzystywali je do zaciągania zobowiązań kredytowych na zupełnie nieświadome niczego osoby. W związku z tym Komisja Nadzoru Finansowego postanowiła zareagować, a dni weryfikacji przez przelew są najprawdopodobniej policzone.

Założenie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego miało być łatwiejsze, a sam proces jego aktywacji szybszy. Weryfikacja przez przelew jest bardzo prosta. Wystarczy złożyć wniosek internetowy w banku, a następnie wykonać przelew ze swojego dotychczasowego konta, na wskazany rachunek. Wystarczyło przesłać 1 gr. Przelew weryfikacyjny pozwalał bankom potwierdzić tożsamość klienta zakładającego nowe konto. Dane przelewu zawierają wszystkie potrzebne dane dotyczące wnioskodawcy – jego imię i nazwisko oraz adres. Dostarczając klientom taką możliwość założyły, iż poprzedni usługodawca (poprzedni bank) już zweryfikował klienta. Wysłanie przelewu weryfikacyjnego umożliwia prawie natychmiastową aktywację nowego rachunku, a co za tym idzie – możliwe jest skorzystanie z oferty banku, także w zakresie np. kredytu.

Jak się okazuje uproszczenie procedury zakładania konta oszczędnościowego doprowadziło do wielu nadużyć. Wynika to głównie z tego, że sam wnioskodawca na żadnym etapie weryfikacji nie kontaktuje się bezpośrednio z bankiem. Nagłośnionych zostało wiele spraw oszukanych osób, które wykonały przelew weryfikacyjny (by np. zweryfikować się u potencjalnego "pracodawcy"), a następnie nieświadomie stały się posiadaczami kredytów. Konto założone w imieniu nieświadomej osoby zostaje poprawnie zweryfikowane i może zostać wykorzystanie do przestępczej działalności – do przyjmowania należności za aukcje internetowe, do wyłudzania kredytów i pożyczek, do prania brudnych pieniędzy. Mimo niebezpieczeństwa, jakie wiąże się z taką weryfikacją nowo otwieranego konta, aż 14 banków w Polsce oferuje możliwość założenia konta osobistego w taki sposób.

Alternatywą dla weryfikacji przez przelew jest założenie konta za pośrednictwem kuriera. Tu również wszystko odbywa się zdalnie, bez wizyty w banku, jednak ten sposób zdaje się bezpieczniejszy. Klient wypełnia wnioski online, a następnie zostają one przesłane do niego poprzez kuriera, w celu weryfikacji i podpisania. W przypadku kuriera procedura otwarcia nowego konta wydłuża się do kilku dni.

Trzecią opcją zdalnego założenia konta jest złożenie dyspozycji przez telefon. Wiąże się to z dość długą konwersacją, gdyż klient musi przedyktować wszelkie dane pracownikowi banku, a pracownik banku odczytać mu różnego rodzaju formuły dotyczące zawierania umowy w ten sposób.

Poniżej prezentujemy dostępność w/w usług w niektórych bankach:

 

Przelew

Kurier

Placówka

Alior Bank

X

X

X

Bank BGŻ BNP Paribas

X

X

X

Bank BPH

_

X

X

Bank Millennium

X

X

X

Bank Pekao

_

X

X

Bank Pocztowy

X

_

X

BOŚ

X

X

X

BZ WBK

X

X

X

Citi Handlowy

_

X

X

Credit Agricole

X

X

X

Deutsche Bank

_

X

X

Getin Noble Bank

_

X

X

ING Bank Śląski

X

X

X

mBank

X

X

X

PKO BP

_

X

X

Raiffeisen Polbank

X

X

X

 

Jak wspominaliśmy we wstępie, pierwsza opcja weryfikacji kont – przez przelew, prawdopodobnie odejdzie do lamusa. Po interwencji Związku Banków Polskich, Komisja Nadzoru Finansowego stworzyła projekt Rekomendacji dotyczącej bezpieczeństwa transakcji dokonywanych w internecie, która porusza kwestię związaną z weryfikacją klientów zakładających konta osobiste. Jeśli rekomendacja wejdzie w życie, a tak się najprawdopodobniej stanie, to banki zmuszone będą zrezygnować z takiego zdalnego otwierania kont. Pozostanie więc opcja przez kuriera, jednak w tym przypadku cały proces wydłuży się o kilka dnia.